חיפוש
 
 
 
 

מידע נוסף וקישורים

 
 

הקשר בין ראייה ואוטיזם

אוטיזם היא הפרעה נוירו-ביולוגית המתוארת כסינדרום התנהגותי. אנשים עם אוטיזם מתקשים בעיבוד אינפורמציה, בתגובה חושית לאינפורמציה, וכן בתקשורת ובאינטראקציה חברתית. בעיות ראייה מאוד נפוצות בקרב אנשים עם אוטיזם. סימפטומים אפשריים של אוטיזם יכולים להיות מרכיבי ראייה, כגון: חוסר קשר עין, בהייה באור או בעצמים מסתובבים, מבטים מרחביים מהירים, ראייה צדית וקושי בהתמקדות של העיניים.

הבדיקה ואבחון הראייה אצל אוטיסטים משתנים לפי רמת התפתחותם הרגשית והפיזית. לאחר מעבר על ההיסטוריה הרפואית של המטופל עוברים לבדיקת ראייה מקיפה. מטרת הבדיקה היא להעריך את התפקודים הבאים (היא יכולה לכלול אבחונים נוספים):
חדות ראייה, מעקב של העין וקיבועים, קליטת עומק, ראיית צבע, עבודה דו-עינית והתמקדות, קוצר ראייה, רוחק ראייה ו/או אסטיגמציה, בריאות העין ושדות ראייה.
על פי תוצאות הבדיקה ניתן להתאים עדשות לקוצר ראייה, לרוחק ראייה ולאסטיגמציה, ולהרכיב תוכנית טיפול משולבת, בתיאום עם הרופא הראשי של המטופל ושאר אנשי המקצוע המטפלים בו.

השפעת החשיפה לקרינת ה-.U.V (קרינת האור) על העיניים

קרינת האור יכולה להזיק במספר צורות : פגיעה מכנית, פגיעת חום ופגיעה בהרכב הכימי של הרקמות.
פגיעה בקרנית: הקרנית מסננת את כל קרינת ה-U.V.C  (עד 60% מהקרינה), והיא השכבה הראשונה שבאה במגע עם קרינת האור. מידת הפגיעה תלויה באורך זמן החשיפה ובכמותה.

עדשה תוך עינית: חשיפה ממושכת לשמש ללא הגנה מתאימה תגרום לזירוז היווצרות קטרקט. כמובן, קטרקט נגרם גם מתהליכי הזדקנות, כתוצאה מנטילת תרופות על בסיס סטרואידי ומחבלות. אולם מחקרים מוכיחים שבאזורים שונים בעולם, היווצרותו מושפעת גם מרמת החשיפה לשמש.

רשתית: מוגנת יחסית מפני אורכי גל הקצרים מ- 320 ננומטר, היות שרוב הקרינה נספגת ע"י הקרנית, העדשה ומי הלשכות שבעין. אולם, רגישותה לאור גבוהה פי 6, וחשיפה לקרינה גורמת ליצירת רדיקלים חופשיים וכתוצאה מכך להרס תאים ברשתית.

פטרידיום: זוהי רקמה של תאים המתפתחים על האפיסקלרה, לעתים עם נטייה "לטפס" על הקרנית ובכך לגרום לאסטיגמציה. יש לעקוב אחר גדילתה, ובעת הצורך ניתן להסירה. פטירידיום נגרם כתוצאה ישירה מחשיפה לשמש.

סרטן: הסוג הנפוץ ביותר הוא מלנומה של העין, וכל המחקרים מעידים על כך שהוא נגרם כתוצאה מחשיפה לא מבוקרת וללא הגנה לשמש. חשוב מאוד להגן על העיניים באמצעות משקפי שמש בזמן חשיפה לשמש, חשיפה לשלג וחשיפה לאור אולטרה סגול וכחול.

בעיות ראייה בעבודה מול מחשב

השימוש ההולך וגובר במחשבים במקומות עבודה, העלה את הצורך לבחון את השפעת העבודה באמצעות המחשב על הבריאות. Computer Vision Syndrome היא תסמונת של הפרעות ראייה הנובעות מעבודה מול המחשב. עובדי מחשב רבים מתלוננים על תחושת אי-נוחות בעין, על עיניים יבשות ומגורות, על רגישות לאור, ועל תופעות נוספות הנגרמות כתוצאה מהקרינה הנפלטת מהמחשב, מתאורה משרדית, ממיקום המחשב וכדומה. האופטומטריה כיום מעניקה כלים יעילים לטיפול בבעיות ראייה מסוג זה.

קישורים

בית החולים עין טל – בית חולים לרפואת עיניים:
http://www.eintal.com/new/web/default_he.htm

סרטונים והסברים  על ליקויי ראייה:
http://www.3d-eye.com/v4/pages/3deye.php?goto=CLCM

אתר האינטרנט דפי בריאות:
http://www.health-pages.co.il/

AOA - ארגון האופטומטריסטים בארה"ב:
http://www.aoa.org/

בדיקות עיניים ברשת:
http://www.freevisiontest.com/tests.php

ניתוחי לייזר- תועלת מול נזק:
http://www.wddty.co.il/articals/eye_sight.html

מידע על עדשות מגע:
http://www.clspectrum.com/

גרסה להדפסה גרסה להדפסה       שליחה לחבר שליחה לחבר